"השניות הראשונות לאחר רעידת האדמה הן קריטיות, ומי שיפעל נכון – יינצל"

חזרה לדף כתבות

"השניות הראשונות לאחר רעידת האדמה הן קריטיות, ומי שיפעל נכון – יינצל"

כך אומר פרופ' קובי פלג, מומחה בעל שם עולמי בניהול מצבי חירום, וראש התוכנית ללימודי תואר ראשון בניהול מצבי חירום ומשבר במכללה האקדמית רמת גן. "ההמלצה היא לצאת מיד מהמבנה ולהתרחק ממנו, או להיכנס לממ"ד".

בשבועיים האחרונים פקדו את אזורנו עשרות רעידות אדמה בעוצמה נמוכה יחסית כאשר 3 רעידות אדמה בעוצמה שהיתה סביב 4 בסולם ריכטר, הורגשו ע"י תושבים רבים בישראל, במיוחד בצפון הארץ. לדברי פרופ' קובי פלג, מומחה בעל שם עולמי בניהול מצבי חירום וחבר בצוות המומחים של האו"ם לתאום והערכה במצבי אסון, הסיכוי שישראל תחווה רעידת אדמה משמעותית בשנים הקרובות היא גבוהה "אחת לעשור בערך פוקדת את מדינת ישראל רעידת אדמה בעוצמה 5, ועל פי הסטטיסטיקה, אחת לכ-100 שנים פוקדת את האזור רעידת אדמה בעוצמה של 6 לפחות אשר עלולה לגרום לנזקים כבדים בנפש וברכוש." פרופ' פלג מציין כי בשנת 1927 ארעה בצפון ים המלח רעידת אדמה משמעותית אשר גרמה לאבדות רבות בנפש וברכוש, וכיוון ואנו מתקרבים למרחק של 100 שנים משנת 1927, באזורנו, שתורגש ובעלת פוטנציאל גבוה לנזקים בגוף ונפש בחלקים נרחבים בישראל בדגש על היישובים שלאורך השבר הסורי-אפריקני על שלוחותיו.

פרופ' פלג ציין, כי ישראל עומדת להשיק בקרוב מערכת חלוצית מסוגה בעולם שתתן התראה לאזרחים של שניות עד עשרות שניות לפני רעידת האדמה. "במצב כזה יש חשיבות רבה להיערכות האישית; אנשים צריכים לדעת מראש מהם עושים במצב שכזה,  ואם יפעלו בהתאם, הם כנראה יצילו  את חייהם ואת מי שלידם. במקרה של רעידת אדמה יש לצאת באופן מידי מהבניין ולהתרחק ממנו ומחוטי חשמל אם ניתן, ובמידה ולא ניתן לצאת מהמבנה בזמן קצר – יש להכנס לממ"ד, ובאין ממ"ד להיכנס לאזור מוגן יחסית כמו חדר המדרגות. צריך לדעת מראש לאן אתם הולכים במצב שכזה, להיות מוכווני מטרה ולפעול בהתאם, ומי שיעשה כך – סיכוייו להינצל גדולים. יש לפעול כך בכל רעידת אדמה, כיוון ובשניות הראשונות לא ידועה לנו עוצמתה, לכן, אל תתעכבו להרים מצלמה ולצלם את הרהיטים הרועדים, אלא פעלו במידית בהתאם לתכנון מראש. הפעולה המיידית למעבר למקום בטוח – תציל חיים."

פרופ' פלג, מייסד החוג והתוכניות לתואר שני בניהול מצבי חרום ואסון באוניברסיטת תל-אביב, שבראשם גם עמד במשך 13 שנים, מקים בימים אלו, תוכנית ראשונה ויחידה מסוגה בישראל ללימודי תואר ראשון (B.A) בניהול מצבי חירום ומשבר במכללה האקדמית רמת גן. התוכנית, שתפתח באוקטובר 2022, מיועדת להכשרת כל מי שעוסק התחום החירום או שתחום ההערכות וההתמודדות עם חרום מעניין אותו: בעלי תפקידים, עובדים ומתנדבים בארגוני החרום וגופי הבטחון, משרדי הממשלה והרשויות המוניציפליות, קב"טים, עובדים ומתנדבים בארגוני סיוע הומניטרים וכל בעל תפקיד או מי שיש לו ענין בתחום החרום.התכנית תעניק להם כלים רבים להתמודד ולנהל ארועי חרום ותרחיב את הידע שלהם בתחום מרתק זה מניסיונם של הבכירים ביותר בארץ בתחום ובעלי ניסיון מהעולם.

לדברי פרופ' פלג: "מדינת ישראל הינה מדינה שמתמודדת באופן תכוף ואינטנסיבי עם אירועי חירום ועם רמת איומים וסיכונים גבוהה מסוגים שונים. בבדיקה שערכנו, עם ראשי ובכירי גופי החירום בישראל, הם ברכו על פתיחת התוכנית והביעו רצון שאנשיהם ישתלבו בה."

מעוניינים במידע נוסף על תוכנית הלימודים? בקרו בעמוד התוכנית>> https://bit.ly/3qYm5CX

 

 

צור קשר

לקבלת מידע נוסף אנא מלא/י פרטיך
בוא/י נקבע פגישה! מלא/י את הפרטים ונתאם
בוא/י נקבע פגישה! מלא/י את הפרטים ונתאם