סגר במצב הנוכחי – כישלון ידוע מראש/ פרופ' קובי פלג

חזרה לדף כתבות

סגר במצב הנוכחי – כישלון ידוע מראש/ פרופ' קובי פלג

טור דעה מאת פרופ' קובי פלג, ראש התוכנית החדשה לתואר ראשון בניהול מצבי חירום ומשבר באקדמית רמת גן

לפני 3-4 ימים וגם לפני כשבוע התבטא הפרויקטור, פרופ' זרקא, בתקשורת ואמר ש"הסגר לא ירד מהפרק".
המטרה של סגר בבסיסו היא לצמצם מגעים למינימום על מנת לאפחת את ההדבקות. כל המומחים לניהול משברים ומצבי חרום יודעים שהחלטות במצבי חרום אינן עומדות בפני עצמן והן חייבות להבחן מזוויות רבות בו זמנית, בהתייחס ליכולת היישום שלהן ובהתייחס להשפעה שלהן על המגזרים השונים והמשמעויות השונות. ההחלטה צריכה להתקבל בשיקלול של המשמעויות כולן.

לסגר יש משמעויות רבות וכבדות בהיבטים של; חוסן כלכלי, חוסן אישי וחברתי, יכולות מערכת הבריאות להתמודד עם העומסים, מערכת החינוך וההשפעה על הילדים כמו גם על ההורים, שיקולים פוליטיים ועוד אספקטים רבים נוספים שהיריעה קצרה מלהכילם.

גם אם נשים בצד לרגע את כל השיקולים הנ"ל הרי שהשיקול הראשון לפני כל השיקולים שמניתי ואחרים לפני קבלת החלטה לבצוע, הוא השיקול של יכולת היישום; סגר יכול להתיישם במדינה דמוקרטית רק במצב שבו לציבור יש אמון גבוה במקבלי ההחלטות והוא מוכן ליישם את ההנחיות במלואן. משטרה יכולה להתמודד עם מפירי סדר במספרים מוגבלים אך לא עם מצב שבו יש הפרות המוניות ע"י חלק גדול מאד מהאוכלוסיה; מגזרים או בודדים, במספרים ואחוזים גבוהים מהאוכלוסיה. עם מצבים כאלה המשטרה לא מסוגלת להתמודד (וזאת מבלי להתייחס למשימות הרבות במקביל שהמשטרה נדרשת אליהן).

בגלים הקודמים כבר למדנו שכשהאוכלוסיה מכילה ומיישמת את החלטות הממשלה והסגרים, התוצאות הן בהתאם, וכאשר חלק גדול מהאזרחים או/ו מגזרים שונים החליטו שהם לא מיישמים ומכילים את הסגר או ההחלטה, התוצאות היו גם הן בהתאם… האזרחים כיום עייפים מהגזרות ומההגבלות ואנו עדים למצבים שבהם יותר ויותר אזרחים מיישמים פחות ופחות את ההנחיות, הגזרות וההגבלות.
בפעם הקודמת שבה הממשלה חשבה ברצינות על הטלת סגר, הבין ראש הממשלה בעקבות סקרים שהוצגו לו שחלק גדול מהאזרחים לא מתכוון ליישם את הסגר וקיבל החלטה נכונה שלא להכיל סגר את האוכלוסיה.
מה שהיה נכון לאותה נקודה, לעניות דעתי מתקיים כיום במשנה תוקף; חלק גדול מהאוכלוסיה לא יישם את הסגר, מה שיטיל בספק את היעילות של מהלך כזה עתה, אך המשמעויות החוסניות, הכלכליות, הפסיכולוגיות, הסוציולוגיות והסוציאליות, אמון הצבור עקב תוצאות סגר שלא ייושם במלואו ועוד לא ימנעו גם אם הסגר לא יצלח ("lose lose situation"). בהיבטים אלה המשמעויות יהיו כבדות ביותר, ובהיבטים הבריאותיים אם חלק גדול מהאזרחים לא יישם – היעילות תהיה כנראה קטנה ביותר אם בכלל.
לסיכום, בשקלול של המשמעויות כולן; הטלת סגר במצב הנוכחי הוא כנראה כישלון ידוע מראש, ומכאן שיש להימנע ממנו וגם לא להעלותו ע"י בכירים, כיוון וזה לא משרת את המערכת ואת מקבלי ההחלטות ואף פוגע באמון הצבור במקבלי ההחלטות.

צור קשר

לקבלת מידע נוסף אנא מלא/י פרטיך
בוא/י נקבע פגישה! מלא/י את הפרטים ונתאם
בוא/י נקבע פגישה! מלא/י את הפרטים ונתאם